דברים שלא ידעתם על האלגוריתם של אינסטגרם

הפוסט הבא כבר פורסם בכמה מקומות ועבר כמה גלגולים.
ועדיין. המקום הכי טוב לפרם א הכרסא המלאה שלו (כולל פרטים שלא פורסמו במקומות אחרים), זה כאן.
כל מה שרציתים לדעת על האלגוריתם של אינטסגרם והתביישתם לשאול. מוזמנים.
במסגרת מאמציי להמשיך וללמוד את הפלטפורמה הזאת הנקראת אינסטגרם, על כל השינוים הרבים החלים בה, גיליתי את הדבר הבא (ראו מסכים מצורפים).
מה זה בעצם? זאת רשימה של פרופילים שאינסטגרם מגדירה כ Top Accounts!!!
בראש ובראשונהזה לדעתי גילוי מדהים. לא תמצאו לזה שום תיעוד. זה די חדש. לא אתפלא אם זה ייעלם בקרוב. ותזכרו איפה קראתם על זה לראשונה (-:
וכמובן, מרוכז בעצמי שכזה, שמחתי לראות שהשם שלי מופיע שם.


אז עשיתי מחקר קטן ונכנסתי לשלושה שבועות של מחקר על שינויים באלגוריתם.
בפוסט זה אנסה לחשוף מעט מהדברים שגיליתי.

רק לפניתודה רבה ל Ira Khrakovsky ו Sapir Adler.
 
חלק
נתחיל מהסוף.
כדי להתקדם ולהתפתח באינסטגרם אתם צריכים להיות מקודמים אורגנית.
כדי להתקדם אורגנית אתם רוצים להיות ב Top של ההאשתגים או באקספלור.
והאמת? שום דבר באמת לא השתנה.
כדי להצליח ולהתברג ב Top או באקספלור, אתם חייבים יחס מעורבות גבוה מאוד.

מה זה יחס מעורבות?

סה״כ לייקים + סה״כ תגובות שיש לכם על 9 הפוסטים האחרונים. את המספר הזה תחלקו במספר העוקבים שלכם.
לדוגמא: לי יש ממוצע של 1200 לייקים וכ-100 תגובות לפוסט. יש לי כ 13,600 עוקבים (אחרי ניקוינדבר על זה). כלומר יחס המעורבות שלי הוא 9.55%.
(מדגיש לאור שאלות. אל תחברו את סה״כ הלייקים והתגובות שיש לכם בכל 9 הפוסטים האחרונים. תבדקו מה ממוצע הלייקים שלכם. מה ממוצע התגובות שלכם).
ואם הסתבכתם, יש כל מיני מחשבוני יחס מעורבות ברשת.
מה זה יחס מעורבות טוב? זה בתלות גודל הפרופיל.
עד 1,000 עוקביםמעל 8%
בין 1,000 ל– 5,000 עוקביםמעל 6%
בין 5,000 ל– 10,000 עוקביםמעל 4%
בין 10,000 ל– 100,000 עוקביםמעל 2.5%
מעל 100,000 עוקביםמעל 1.7%
במקרה שלייש לי 9.55% כאשר בפועל אני צריך להיות מעל 2.5%. פי 3 יותר מהרגיל.
למה הדוגמא הזאת חשובה? אינטסגרם רוצים לעודד את מי שיש לו יחס מעורבות טוב.
אם יש לכם יחס מעורבות פי 2-3 גבוה מהמספרים הנ״ל במשך חודש רצוף ואתם מעלים תוכן לפיד באופן רצוף, אינסטגרם תכניס אתכם לרשימת ה Top Accounts שראיתם קודם.
מה זה נותן לכם? הופה! זה כבר מכניס את הפוסטים שלכם בצורה יותר מהירה ל Top ו/או לאקספלור.
הרבה יותר מהירה!!! כמעט מיידית.
איך עליתי על כל זה? לא הבנתי איך פתאום אני מעלה פוסט והוא כבר באקספלור או ב Top.
(פה המקום לצייןכל נושא הפרופילים המועדפים תחת ה Top Accounts זה פיצ׳ר חדש יחסית ועלה במקביל לפיצ׳ר הרילס. וגם זה קשור. נדבר גם על זה).

אז חזרתי לנסות להבין מה עוזר לקדם אתכם. ומתברר, שזה עדיין זה.
ואם
אבל יש עוד שני פיצ׳רים שמשפיעים.
מסכם לרגע:
יחס מעורבות מעולה – מקדם אתכם מעולה בתוך ה Top של ההאשתגים (וגם באקספלור).
שמירה ושיתוף של הפוסטים שלכם – מקדם אתכם מעולה בתוך האקספלור.
רילסכן/לא/איך/מתי?
נכון. אני לא חובב גדול של רילס. אפילו שהתחלתי לעשות בזה שימוש בעצמי לאחרונה (שוקינג!!!).
כן. זה מגניב. זה כייפי. זה פרש. אבל זה לא בהכרח טוב לכם. ואסביר.
כל המחקרים והנתונים מראים שתוכן וידאו מקבל בהגדרה פחות לייקים ותגובות מפוסט דומם.
למה? יש לזה מיליון הסברים אבל זה כנראה תלוי בתכונה האנושית שלנוהפחד להפסיד משהו –  FOMO.
כאשר אתם רואים תמונה דוממת (סטילס) ראיתם הכל. אין לכם בעיה ללחוץ על הלייק ולהגיב.
כאשר אתם רואים וידאו, חלקכם מרוכז עדיין במסך ובדברים המתרחשים בוידאו עצמו ושוכחים לבצע אינטרקציה חברתית או אפילו מעבר לזה. מפחדים שאם תלייקו או תגיבו תוך כדי הסרטון, זה יעצור לכם את הסרטון או תפספסו משהו. וכאשר נגמר הסרטון, כבר עברתם הלאה.
מכאן, שפוסטים של וידאו (כולל רילס) באופן קבוע יקבלו פחות לייקים ותגובות. מה שמוריד לכם את יחס המעורבות (זה לא הכל. כבר נמשיך).

מה הפתרון?
העלתם רילס? תעיפו אותו מהגריד רגע לפני שאתם מעלים פוסט נפרד ותשאירו אותו רק ברילס שלכם.
ככה המספרים של הרילס לא יחושבו כחלק מיחס המעורבות (יחס המעורבות מחושב רק על הפוסטים בגריד הפיד).עכשיו חלק מכם יקפוץ ויגיד לי ״אבל יש לי מלאן צפיות!!!״
יופי נחמה. עם צפיות לא הולכים לבנק. מה שנספר ביחס המעורבות זה רק לייקים ותגובות. רק זה מה שמשפיע על יחס המעורבות שלכם.
ואם העלתם רילס והמספרים שלו נמוכים יותר מפוסט רגיל שלכם (מבחינת ממוצע לייקים ותגובות), תעיפו אותו מהגריד ותשאירו אותו רק ברילס.
(מדגיש שוב – אם המספרים של הרילס שלכם הם באותו ממוצע לייקים/תגובות של שאר הפוסטים, לא חייבים להעיף אותו… תעיפו רק אם הוא באמת מוריד לכם את הממוצע!).
צפיות זה נהדר אם אתם מצליחים להמיר את הצופים החדשים לעוקבים. בדיוק כמו פוסט רגיל.
כן. רילס מקודם קצת יותר כרגע וזה יכול לייצר לכם קצת יותר עוקבים (אבל רק עם הרילס ממש ממש מצויין, אחרת עלול להגרם לכם נזק במקום אחר וכבר אסביר).

(הערה קטנהאם אתם מותג מוכר ומפרסמים וידאו, אז כן. צפיות זה כן מה שחשוב לכם. אבל זה פרסום מסוג Branding וזה דיון אחר).
אמרתי שאתן דוגמא לתוכן טוב? לספיר יש מדריכים לאיך לעשות רילס מעולים המבוססים על טרנדים עכשווים. מוזמנים לעיין פה.

אז רגע. רילס זה טוב או לא?
אז ככה. האלגוריתם בעצם מקנה לכם כמות מסויימת של חשיפות אורגניות.
כמה? אין לי מושג מה המספר המדוייק. אבל זה בתלות גודל הפרופיל. פרופיל קטן יכול לקבל 10,000 חשיפות אורגניות ופרופיל גדול יכול לקבל 500,000 (סתם מספרים לדוגמא).
אני קורא לזה ״המכסה האורגנית״.

[רגע עמיתמה זה חשיפות אורגניות? שאלתם את עצמכם למה כאשר אדם א מעלה פוסט אתם רואים את זה ישר באפליקציה שלכם וכאשר אדם ב מעלה פוסט אתם לא רואים את זה? או למה אדם ג מעלה סטורי, וזה מייד מופיע אצלכם למעלה בעוד אדם ד מעלה סטורי ואתם בכלל לא רואים את זה בסרגל למעלה? זאת חשיפה אורגנית]

העלתם רילס? הוא קיבל 5,000 צפיות אורגניות? יופי הוא כבר גמר לכם חצי מהכמות של החשיפות האורגניות שמגיעות לכם (המכסה האורגנית).
העלתם באותו היום סטורי? אל תתפלאו אם באותו היום הסטורי שלכם לא ממש מגיע למספרים הרגילים. הוא פשוט לא יהיה מול הפנים של העוקבים שלכם (אינסטגרם מקדמים את רילס ולכן העדיפות תנתן לרילס).

כנל לגבי הפיד. הפוסט החדש שהעלתם לא יקפוץ לכל העוקבים שלכם מול הפנים. יכול להיות שהעלתם משהו והוא מייד יצר איזה יחס מעורבות יפה, אז תתברגו גבוה בהאשתגים או באקספלור, ותגיעו למספרים שלכם. אבל ברוב המקרים זה לא המצב.
למה יש לי קצת אנטיגוניזם כעת לרילס?
כי אינסטגרם מקדמת אותו חזק. וחלקכם יכול למצוא את עצמו מעלה רילס ומגיע לכמות צפיות פסיכית, אבל זה על חשבון מכסות החשיפות האורגניות שאתם מקבלים וזה קצת דופק לכם את המספרים בפורמטים האחרים (סטוריויותר חמור, פיד, כי שם יחס המעורבות נמדד).
אז אם זה קרה (העלתם רילס עם כמות צפיות פסיכית) זה בגלל שאינסטגרם באמת דוחף את זה. אבל אם לא קיבלתם מזה המון עוקבים, הפסדתם. כי זה על חשבון החשיפה של הסטוריז והפיד שלכם.
אני לא אומר אל עלו רילס. אני אומר ״תקראו את מה שכתבתי פה״. תנצלו את העובדה שאינסטגרם מקדם את הרילס חזק, אבל תיישמו בלי שזה ידפוק לכם את כל השאר!
אז מה עושים?
העלתם רילס? ברכות.
1. תעיפו אותו מהגריד כמה ימים לאחר מכן (לפני שאתם מעלים פוסט פיד חדש).
2. באותו היום אל תעלו פוסט פיד רגיל. אפילו לא למחרת.

3. צמצמו את כמות הסטוריז באותו היום. רוצים להעלות הרבה סטוריז, לא ביום שהעלתם רילס.

נחזור שוב לגילוי איתו התחלתי את כל הסיפור הזה. ה Top Accounts.
מה שגיליתי זה שפרופיל המופיע ב Top Accounts מקבל עוד יותר חשיפות אורגניות (או כמו שאני קורא לזה – המכסה האורגנית שאתם מקבלים – גדולה הרבה יותר!).
כאשר אני מעלה פוסט או סטורי, כמעט כל העוקבים שלי רואים אותי מיידית. עוד סיבה למה להשקיע בפיד וביחס המעורבות שלכם ולא רק בפיצרים המגניבים החדשים כמו רילס, או בסטוריז.

עוד משהו מגניב שגיליתי. הרילס שהעלתי הגיעו ל Top של ההאשתגים מייד כאשר עלו. כנראה, שוב, בגלל ה Top accounts.

יש נטיה לא להעלות הרבה תוכן לפיד. זאת שגיאה. אתם רוצים להשאר ב Top Accounts. לשם כך אתם חייבים להשאיר את הפיד שלכם חי, נושם ופעיל.
אתם מעלים לפיד פוסט אחת לשבוע? טעות. לא תקודמו.

אז הבנתם שאתם רוצים להעלות את יחס המעורבות. איך?
1.
לא קונים עוקבים. תחזרו אחריי. לא קונים עוקבים. קניית עוקבים הוא מספר פקטיבי. אם הם לא מעורבים (עושים לייקים ומגיבים) יחס המעורבות שלכם יהיה יותר גרוע (ע״ע הנוסחא למעלה). זה הדבר הכי גרוע שאתם יכולים לעשות.
2.
לא קונים לייקים. תחזרו אחריי. לא קונים לייקים. אם יחס הלייקים לתגובות שלכם הוא לא לפחות 5%, האלגוריתם יזהה שקניתם לייקים. אם יש לכם 1000 לייקים ורק 5 תגובות, הלך עליכם. רוצים גם לקנות תגובות? שיהיה בהצלחה. כל התגובות הקנויות הן העתק הדבק של בוטים וזה הדבר הכי קל בעולם לזהות (והאלגוריתם מזהה את זה בקלות).
3.
תעיפו עוקבים לא מעורבים. כל הבוטים האלו. הפייק. החברים שלכם מהגן שמעולם לא נכנסו לעשות לכם לייק או תגובה. תעיפו אותם. ככל שיש לכם פחות עוקבים שלא מעורבים (רוחות) ככה יחס המעורבות שלכם גבוה יותר. תתחילו בניקיון היום. אבל לא יותר מ 20-30 ליום. מעבר לזה, זה ייראה כאילו אתם עושים פעולות follow-unfollow וזה גם מסמן את החשבון שלכם לרעה.
4.
לחילופין, תנסו לעורר עוקב רדום. תשלחו הודעה בפרטי. תגידו שלום. אינסטגרם אוהבת שאתם מייצרים אינטרקציות חברתית כאלה וזה ייצר יותר חשיפות אורגניות (זוכרים?!?!) שלכם בפני העוקב איתו אתם משוחחים בDM. ובכלל. תהיו חברותייים בעצמכם. תגיבו. תלייקו. זה גורם לתגובת שרשרת יפה וזה מעורר את התוכן שלכם מול העוקב.
5.
זאת הזדמנות טובה להזכיר לכם שהסטוריז שלכם נחשפים אורגנית רק לפני העוקבים שלכם (כבר אין תיוג מקום או האשתג לסטוריז כמו לפני שנה וחצי). הסטוריז היום לא יתגלו אורגנית למי שלא עוקב. הסטורי הוא פשוט הכלי הכי טוב היותר לייצר אקסטרא מעורבות עם העוקבים.
6.
רוצים להגיע לקהל חדש? רק פיד או רילס. תבצעו מחקר האשתגים! אבל ממליץ לקרוא את מה שכתבתי על רילס למעלה.
7. עוד משהו שאני עושה. אני בוחן בשבע עיניים כל עוקב חדש שלי. זה בוט? מעיף אותו. פרופיל שעשה עוקב בלי לעשות לייק או תגובה לפני כן? אם זה עמוד מסחרי, יעוף גם (לא חוסם, אבל עושה הסרת עוקב). אין לי שום תועלת בעוקבים לא מעורבים.

ונקנח במילה על האשתגים.

הדבר הבא הוא מבחינתי גילוי אבל בדקתי את זה וראיתי הלכה למעשה שיפור.
(מציין פה שהפוסט הזה עלה לפני שאינטסגרם פתאום פרסמו המלצות חדשות על מספר האשתגים לשימושאז תזכרו איפה קראתם את זה קודם!!!).
קודם כל, כמה האשתגים.

אתה פרופיל קטן? לא יותר מ 5-7.
פרופיל בינוני? 7 עד 12.
פרופיל גדול? תתפרעו. אל תעלו מעל 20.
נכון. אפשר 30. זה מיותר ולא עושה כלום.
למה? שוב. כמו שאמרתי למעלה. אתם מקבלים מכסה. עדיף לפזר את המכסה שלכם על מעט האשתגים (מה שיוביל אתכם ל Top של ההאשתג) מאשר לפזר את כל המכסה על המון האשתגים מה שלא יעזור לכם לקדם את עצמכם ולהגיע ל Top.
עדכון: באינסטגרם ראו את הפוסט שלי ופתאום מפרסמים שכמות ההאשתגים המומלצת היא 3.
מציע לכם להתעלם מזה אבל כן לעקוב אחר ההמלצות שלי. 3 זה מספר קטן מדי מכל הניסויים שלי ואינטסגרם לא באמת הסבירו לאו דווקא 3.
מצד שני, זה בהחלט תואם את המסקנות שלי לגבי צמצום מספר ההאשתגים. לכו עם המספרים שכתבתי למעלה. זה יילך לכם מעולה עם ״המכסה האורגנית״ שאתם מקבלים.
איזה האשתגים?
הפוסט שאירה העלתה בעבר על מחקר האשתגים הוא עדיין סופר מדוייק. תייצרו תמהיל של האשתגים קטנים, בינוניים, בינוניים פלוס וגדולים.
(בהזדמנות זאת שוב אמליץ על הקורסים של אירה. הם מעמיקים יותר מהפוסט הזה והיא מלמדת גם איך עושים מחקר האשתגים כמו שצריך מעבר להמון דברים אחרים. לחצו פה).

טיפ נוסף! אל תשתמשו באותם ההאשתגים שוב ושוב.
האלגוריתםזהו. חפרתי.
יש שאלות? מוזמנים לשאול פה בתגובות.
יש לי עוד המון תובנות. וכדי לשמוע אותן אתם צריכים לעשות שני דברים:
1. להרשם לניוזלטר שלי פה למטה. חלק מהטיפים ישותפו שם.
2. לעקוב אחרי באינסטגרם, שם המדריכים קצת יותר ויזואליים.
(
עדכון של שבועיים לאחר פרסום הפוסט המקורי:
בימים האחרונים הראתי בפייסבוק ובאינסטגרם איך כל רילס שלי מגיע מייד ל top של ההאשתגים שאני עושה בהם שימוש (האשתגים גדולים וקטנים כאחד).
זה אפילו נראה שערורייתי. אני מעלה רילס ותוך חצי יום משתלט על ה Top של כל הרילס בהאשתגים שאני עובד איתם.
לפני כמה ימים עשיתי ניסוי וביקשתי מכם את עזרתכם. ביקשתי מכם לשתף את הרילס שלי בסטורי שלכם.
המסקנות מאוד מאוד מעניינות:
1. 
בגלל שהסרטון שותף הרבה מאוד פעמים, הוא הגיע מאוד מהר לאקספלור. כתוצאה מכך הרילס הזה הפך לרילס הנצפה ביותר שלי עד כה.
2.
מצד שני, כל המכסה האורגנית שלי התבזבזה על האקספלור. כתוצאה מכך לקח לי כמעט פי 2 זמן להשתלט על ה Top בהאשתגים שעשיתי בהם שימוש (ולא בכולם הצלחתי להגיע באמת למקום הראשון).
הניסוי הזה למעשה חיזק את כל המסקנות שציינתי פה לגבי המכסה האורגנית. אתם חייבים לנהל את המכסה האורגנית שלכם כמו שצריך ולא לשרוף אותה במקום אחד

בואו להתעדכן ראשונים על כל מה שחדש - יעדים, הפקות, ועוד!

הרשמו ל-Newsletter שלי:

4 תגובות על “דברים שלא ידעתם על האלגוריתם של אינסטגרם”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  וואו עמית כמה ערך ותובנות היה כיף לקרוא כל מילה! גאון

 2. נגה הגיב:

  אני ממש בחיתולי ב אינסטגרם, בונה את עצמי עקב בצד אגודל. הפוסט שלך סופר חשוב עבורי-מלמד, מפקס ומאד ברור. רצה לעקוב אחריך ממש עכשיו 🏃‍♀️

 3. מיכל הגיב:

  ראשית, תודה רבה על המאמר הזה!!!! אחד המעניינים שקראתי לאחרונה בתחום. יש כל כך הרבה מידע וזה נהייה אתגר לא קטן לדוג את האינפורמציה היעילה והאפקטיבית. שנית, אם אני מבינה נכון, בגלל המכסה האורגנית- לא כדאי לפרסם 4 אייטמים ביום נכון? (על אף שמדובר בתוכן איכותי בכל הרמות וכן שילוב בין וידאו/תמונות/טקסט/רילס/סטוריז). יש מצב שהמכסה מתבזבזת שם במהלך היום… אולי עדיף לרדת ל- 3 ולראות מה קורה…
  תודה

 4. סמדר הגיב:

  מרתק, תודה רבה עמית! נשאר רק ליישם 😉